Strakonice neustále nejen sobě

5. 10. 2015 21:19:39
Snad ještě v duchu nedávno úspěšně proběhnuvšího multikulturního festivalu, ale převážně zásluhou pořadatelů a organizátorů byl první říjnový víkend doslova nabitý kulturními událostmi. A to lze kvitovat opravdu s povděkem.

Strakonic nejen sobě – festivalový flashback očima fotografů

Páteční večer, nabitý standardním víkendovým programem, odstartoval vernisáží výběru fotografií multižánrového festivalu Strakonice nejen sobě ve vstupních prostorech Šmidingerovy knihovny, kam kurátoři a festivaloví fotografové Václav Král a Jiří Šimeček umístili nejen návštěvníkům knihovny výběr z nedávno skončené strakonické kulturní přehlídky. 42 fotografií ve formátu 45 x 30 cm nepředstavuje chronologický ani dokumentaristický přehled.

Jiří Šimeček k výběru uvedl:„ Snažili jsme se vybrat ty nejlepší momenty i s ohledem na umělecké a řemeslné provedení. To, jak se nám to povedlo může každý posoudit sám.“

Velký dík za bezprostřední realizaci výstavy, která bude putovat po různých místech i v roce následujícím, patří ředitelce Andree Karlovcové a celému týmu Šmidingerovy knihovny. Výstavu můžete shlédnout do 31. října v otevírací době a od měsíce listopadu i na webu SNS 2015.

Dny architektury Strakonice – Přádelna přede!

Objekt dnes již zaniklé textilní tradice ve městě dlouhodobě připomíná budova Přádelny Fezka na levém břehu Volyňsky pár desítek metrů před soutokem s Otavou. Jedná se o budovu bývalé přádelny z roku 1938, která nahradila původní vyhořelé přádelní haly.
Stavba byla provedena Podnikatelstvím staveb Strakonice, arch. Č. Prokopem a stavebním inženýrem L. Prokopem. Budova ve funkcionalistickém stylu je čtyřpodlažní, o půdorysných rozměrech 30,3 m x 24,5 m, osvětlení bylo zajištěno pásovými okny po celém obvodu objektu. Konstrukce přádelny byla navržena jako železobetonový skelet o rozponu 7,92 m x 6,20 m s deskovými trámovými stropy s mohutnými náběhy u sloupů.

Nedávno ji zakoupilo město Strakonice, což zcela jistě nabízí mnoho variant využití většiny prostorů ku prospěchu všech občanů města. Sdružení Jsme Strakonice zaplnilo prázdné prostory po textilních strojích víkendovou kulturní akcí v rámci Dnů architektury a že se jednalo o počin více než zdařilý může potvrdit na 500 návštěvníků, kteří si v pátek či v sobotu našli na Dubovec cestu.

Páteční entrée vous obstaralo promítání dnes již kultovního snímku „Kouř“ režiséra Tomáše Vorla a následná párty kapel Wessele a Zutro. V sobotu program pokračoval již od odpoledních hodin, kdy vystoupila taneční skupina ZUŠ Alice Janotové, pěvecký soubor Hlasoň pod taktovkou Marcely Míkové, z odbornějšího programu zmiňme vernisáž výstavy Krajiny z druhé ruky, přednášku historika Karla Skalického, komentovanou prohlídku přádelny a diváky zaplněné promítání archivních 16mm filmových materiálů ze Strakonic s doprovodným komentářem Jaroslava Landsingera. Po celou dobu probíhala výstava prací žáků ZUŠ vytvořených v otevřeném ateliéru v přádelně. Doufejme, že tato akce nebude v těchto prostorech nadlouho poslední a že se při rozhodování, co se s objektem stane na kulturu nezapomene.

Afghánská dívka Šarbat Guly ve Strakonicích!

Stejně, jako ožije okruh sportovních fanoušků při zápase velkoklubů typu CF Barcelona nebo Manchester United na našem území, momentálně se poněkud intenzivněji diskutuje v kruzích fotografických. Zcela jasným důvodem jsou premiérové výstavy ikony světové dokumentární a reportážní fotografie, rodáka z Pensylvánie,Steva McCurryho v České republice.

Výstavy, které se konají pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze pořádá Česká federace fotografického umění (ČFFU). Měsíc září patřil prostorům Staroměstské radnice v Praze, kde bylo možné absolvovat mj. 8. 9. besedu a autogramiádu se Steve McCurrym a českou stálicí fotografického nebe Antonínem Kratochvílem, ale i večer časopisu National Geographic nebo FotoVideo. Shodou okolností mají nejen občané Strakonic jedinečnou možnost přivítat dílo tohoto velikána světové fotografie ve svém městě a návštěvníci z celé republiky tak mohou napravit svou případnou neúčast na pražské výstavě. V Maltézském sále strakonického hradu bude to nejlepší z tvorby autora, který dokázal „povýšit“ reportážní fotografii na umělecký směr a získat za svou práci nejen ocenění všeho druhu (Magazine Photographer of the Year, World Press Photo ad.), ale především uznání širší laické veřejnosti. Fotografie Steva McCurryho patří k významným dílům nejprestižnějších světových sbírek moderního umění a byly mnohokrát vystavovány na různých kontinentech. Jeho nejslavnější fotografií je nepochybně „Afghánská dívka”, portrét, přezdívaný „Mona Lisa Východu”, který se po otištění na titulní straně časopisu National Geographic stal nejslavnějším snímkem své doby. Amnesty International dlouho prostřednictvím této fotografie upozorňovala na situaci v zemích třetího světa. Jak příznačné, pro dnešní dny ...

Několik dalších zajímavostí připojil i kurátor výstav Garik Avanasian : „Výstavu Steva McCurryho jsem se svým týmem připravoval téměř rok. V podstatě do konce jsme se s New Yorkem dohadovali kolik a jaké fotografie máme vystavit v České republice. Přestože on sám v Československu byl, jeho práci zde představujeme poprvé. Nakonec máme k dispozici opravdu to nejlepší, co tento výjimečný člověk nafotil“

Jaký byl o výstavu doposud zájem?

GA: "Obrovský. Sice jméno autora každému hned nic neřekne, ale každý, celý svět, zná jeho nejslavnější fotografii „Afghánská dívka“. Takže jsem několikrát slyšel – Steve McCurry, kdo to je? Toho neznám. Ale když ukážete Afghánskou dívku, tak každý řekne: Aha, tak to znám. Necelé tři týdny výstavy v Praze ukázaly, že zájem je obrovský, navštívilo ji více než jedenáct tisíc návštěvníků".

Jak se stane to, že po hlavním městě mohou vidět práci tohoto fotografa i v malém okresním městě na jihu Čech?

GA: "Dlouho jsme přemýšleli, že bychom chtěli vystavit jeho dílo i dál, v jiných místech České republiky. Začala jednání, která jednou byla pro, o pár týdnů proti. Nakonec až osobní účast Steva od 5. do 9.září v Praze rozhodla, jelikož jemu samotnému se moc líbilo, jak jsme výstavu připravili a realizovali, takže sám osobně svolil k tomu, aby výstava plynule mohla v říjnu pokračovat tady ve Strakonicích, za což jsme samozřejmě nesmírně rádi".

Výstava odstartovala slavnostní vernisáží v neděli 4.října, do výstavních prostor vás ČFFU a MěKS Strakonice zvou od úterý 6. do 31.října. Vstupné je pouhých 60,-Kč. Takže kdokoliv z vás, kteří sezdáte návštěvu do nedávna neatraktivního jihočeského městečka na soutoku za možnou, můžete navštívit nejen tyto zmiňované akce, ale i spoustu dalších, které již nyní najdete v kulturních kalendářích strakonických organizátorů a pořadatelů.

Autor: Jan Raus | pondělí 5.10.2015 21:19 | karma článku: 18.37 | přečteno: 740x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 237 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 346 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2037

občan ČR, zaměstnanec Českého Rozhlasu, volný novinář, ext.redaktor Divadelních Novin, Media Relationship manager v 4UM z.s, spolupořadatelfestivalu Strakonice nejen sobě 2015, textař a zpěvák kapely Z ničeho nic

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...