Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

David Šindelář - Nejen ryba je BADYS!

4. 06. 2016 16:00:00
K pozvánce na benefiční open air festival 18. 6. 2016 do Nučic u Prahy přidávám i krátký rozhovor s Davidem Šindelářem – bývalým fotbalistou Bohemians 1905, ale především hlavním pořadatelem akce s názvem BADYSFEST.

Některé projekty zdlouhavě vznikají a dost často záhy umírají díky různým faktorům. I přes svou vstupní invenci nebo dobrý úmysl. Ovšem většinou je diagnóza krachu jednoduchá. Nevhodná strategie, nereálný rozpočet a tudíž peníze. Potkalo to mnohé a o dost ambicioznější akce podobného typu na různých místech v republice. Dnes, kdy se v manažerských manuálech zcela určitě dočtete, jak důležitá je k úspěchu ekonomická rozvaha, byl živelný a euforický vznik open air festivalu směrem k dalším ročníkům (které se navíc termínově střetávaly s milovickým Votvírákem, letos je termín o týden posunut) malým zázrakem. Nebo spíše velkou vůlí to nezabalit a již při čtvrtém ročníku opět přesvědčit, že elán, nadšení a chuť něco realizovat je vždycky dostatečně silná motivace, která nakonec vede k zajímavému výsledku, divácké spokojenosti a dobrému pocitu všech zúčastněných. Ano, řeč je o nadcházejícím ročníku open air festivalu BADYSFEST v Nučicích u Prahy, který odstartuje 18.června od 12:00. Vloni jsem si o festivalu povídal s Davidovou manželkou, spoluzakladatelkou a zpěvačkou kapely Badys Denisou, letos vás všechny na BADYSFEST 2016 nepřímo pozve jeho "ředitel".

Skutečnost, že organizace v neziskovém sektoru fungují převážně z darů nebo grantů je věc známá, stejně jako fakt, že stát zrovna neziskovkám život a fungování neulehčuje. Proto pomocná ruka povětšinou přichází zase jen od obyčejných lidí. Ať se jedná o jakoukoliv pomoc, finanční dar nebo jinou, občanskou aktivitu, která generuje zisk pro jiný subjekt, jde o záležitost více než chvályhodnou. Proto o ní s potěšením budu informovat. Tím spíš, že se záměry a jejich realizace v podání jednoho z hlavních organizátorů Davida Šindeláře mnoho neliší, jsou dané a velmi konkrétní:

"Možností, jak pomáhat těm, kteří podanou ruku nutně potřebují, je celá řada. My v BADYS z.s. jsme zvolili nevládní neziskovou organizaci "Člověk v tísni", která vychází z myšlenek humanismu, svobody, rovnosti a solidarity. Již z prvního ročníku festivalu v roce 2013 k ní zamířila část výtěžku. Naše občanské sdružení nabízí tento "produkt", kterým je benefiční hudební festival v Nučicích“ říká v úvodu našeho povídání David.

Na prvním ročníku vystoupili mj. KRUCIPÜSK, MOPED nebo The ANTENNAS, zúčastnilo se téměř 700 lidí. Další ročník se při téměř shodné návštěvnosti jen dramaturgicky posunul poněkud více k punku, jména jako VISACÍ ZÁMEK, PLEXIS nebo APPLE JUICE tento žánr dnes již definují. Doplnila je ovšem třeba parta HEEBIE JEEBIES nebo dnes již veteráni českého southernrocku PUMPA, dalšími jmény byly kapely Vosí hnízdo, Fenomén, Hero from Zero a domovská kapela Badys. Pokračování BADYSFESTU 2015 s pořadovým číslem 3 a nabitým programem M.Z.H., E!E; Honza Křížek a Radim Hladík s BLUE EFFECT, další klasika ABRAXAS nebo metalové party TRAUTENBERK a DYMYTRY skončilo dalším dílčím úspěchem a konstantně slušnou návštěvností. I letošní line up nabízí kvalitní rockový koktejl – snad jsou jména PIPES AND PINTS, HENTAI CORPORATION, INSANIA, DE BILL HEADS, HAND GRENADE, KRAUSBERRY, I.B.O.T.F.M.N. a KRATOS zárukou a dobrou zprávou. Nejen pro všechny fanoušky. Ale především pro pořadatele. Těm dává další ročník naději, že se jim pod rukama ze semínka nedávno zasazeného klube silný a zdravý stonek houževnaté trvalky vyrostlé na skalnatém pobřeží Radotínského potoka kousek za Prahou.

O úskalích, nápadech a festivalu jako takovém jsme chvilku s Davidem povídali. David je člověk, který jako bývalý prvoligový fotbalista poněkud „zběhl“ ke kultuře a kterého bych charakterizoval nejen jako empatického a citlivého otce, ale i jako přirozeně autoritativního manažera - „ srdce, duše a plíce“ celého dění okolo projektu BADYSFEST.

Pojďme úvodem k předchozím ročníkům Badysfestu. Jak je hodnotíš ty sám dnes s odstupem času? A v čem spočívá případný progres k ročníku letošnímu?

David: Každej ročník je specifickej. K tomu prvnímu jsem musel samozřejmě úplně prvotně přemluvit ke spolupráci pár známých a kamarádů, taky je třeba zmínit, že i dneska je stále ještě dostatek lidí, kteří do takovýhle věcí, jako kultura a sport, dají peníze bez nějakého podstatnějšího nebo očekávaného efektu. Takže naše díky za moc věcí patří firmě Sheron, za PR podporu ZEBRA Print a za absolutní mediální podporu Rádiu Beat a speciálně pak Standovi Rubášovi. Ten za minimum vlastního prospěchu v podstatě vdechnul festivalu tvář, zhostil se toho výborně. Jako všichni. Všichni to děláme za nic. Jen za skvělej pocit, když se to povede a přijdou lidi, které to baví. Do slova a do písmene. Vytvořit fungující festival, zázemí, kapely, marketing něco stojí a sehnat potřebných cca 180 tisíc korun taky není úplná legrace. Účast byla rozhodně uspokojivá, platících bylo přibližně k šest stovkám a kulisa při vrcholu večera, kterým byla show mojí „srdcovky“ KRUCIPÜSK byla strhující. Což považuju vzhledem ke konkurenci v termín konání za dobrý číslo. Progres pro další ročníky byl spíš žánrový, to vystylizování kapel do žánru punk, viz Visáči nebo Plexis, vloni bylo složení kapel opět žánrově pestrý, od „Éček“ přes Blue Effect po Dymytry, tak trochu od každého něco. Ale určitě se projevilo i zlepšení a rozšíření podpůrného a doprovodného programu, i pro děti, jako je nafukovací hrad a jiné soutěže, jelikož začínáme vlastně v poledne a někteří fanoušci rádi vezmou i své ratolesti. To platí i pro tenhle ročník, Krausberry coby první velké jméno již v odpoledních hodinách, večerní program rozjedou turnovští De Bill Heads a přes ostřejší kytary Inasnie a Hentai Corporation zakončí dudáci Pipe and Pints. I letos máme několik dalších dílčích vylepšení, ale jinak vše zůstává v prověřených a vyzkoušených kolejích. Samozřejmě opět bedlivě sleduju předpověď počasí.

Jak se stalo, že jste od počátku spojili festival s nadací Člověk v tísni? Jakou formou a jakou výší jste pomohli v uplynulých letech? Je pomoc konkrétní, adresná? Nebo jen předáš šek a dál se nestaráš, jak bude s prostředky naloženo?

David: Imulsem, že případný vygenerovaný zisk použijeme na něco smysluplnýho, byly povodně na Berounce v roce 2013. S touhle možností jsme v našem občanském sdružení počítali od začátku, původně jsme chtěli podpořit TAP TAP, ale na konec jsme se rozhodli adresně předat finanční pomoc prostřednictvím nadace Člověk v tísni, aby to neskončilo v prstech někoho, koho neznáš nebo víš, jak to chodí. Výtěžek vždy skládáme transparentně na účet, celý to koordinuje Petr Veverka, předseda sdružení, takže vždycky víme kam a proč peníze jdou. Zisk se pohybuje plus mínus v řádu 15% celkového rozpočtu, což není bůhví jak vysoký číslo, ale na ulici to taky nenajdeš. Ta potřeba pomoc, a nejen při povodních, není o výši, ale o to vůbec chtít nebo podpořit dobrou věc, dobrou akci nebo myšlenku. Ani letos zatím nemáme konkrétně vytyčeného příjemce, ale samozřejmě se tím zabýváme a uvidíme, co bude v danou chvíli nejpotřebnější..

Podle mého správný názor a Davidovi díky za čas a odpovědi. Ne vždy vše zůstává statické a stejnosměrné. Tím spíš potřeba nebo snaha operativně zacílit pomoc tam, kde to je opravdu potřeba. Ne těm, které tam řadí systémová tabulka diletantů z ministerstva. A ani tam, kde z toho kdokoliv profituje nebo plýtvá pomocí a prostředky tím nejméně potřebným, tj. neefektivním či neadresným způsobem. Proto je mi racionální přístup Davida a lidí ze sdružení BADYS přinejmenším sympatický. Tím spíš, že nejen přinese kýžený efekt, ale pomůže mnohým dalším třeba splnit dávný sen nebo jen "přihrát" úsměv na tvář. Takže pokud chcete zažít příjemné odpoledne s kvalitní hudební produkcí kousek za Prahou, je Badysfest IV přesně akce pro vás.

Autor: Jan Raus | sobota 4.6.2016 16:00 | karma článku: 14.11 | přečteno: 249x

Další články blogera

Jan Raus

Předvolební guláš v mediálním menu

Jako tradičně uslyšíte neslýchané, uvidíte nevídané a přečtete si neuvěřitelné.Jen si račte vybrat dle našeho gusta.Kinedryl doporučen k vnitřnímu užití dle vašeho uvážení.

12.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jan Raus

Štěpán Málek - Punk je doživotní závislost

Štěpán Málek je nejen zpěvákem a frontmanem punkové kapely N.V.U., zároveň byl lektorem vysoké školy a čím dál tím častěji se prezentuje jako malíř a akademický sochař.

4.3.2017 v 10:00 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 489 | Diskuse

Jan Raus

David Cajthaml - Erotické snění s trochou dekadence

Je těžké určit, ze všeho, co David Cajthaml dělá, čím je pro umělecký svět nejvíc. Zda básníkem a spisovatelem, nebo grafikem a malířem, či snad hudebníkem.

3.2.2017 v 11:33 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 315 | Diskuse

Jan Raus

Annabelle Fárová - Zpívám svůj život

Zpěvačka, skladatelka, textařka a modelka Annabelle Fárová letos dospěje ke kulatému životnímu mezníku a svému debutovému albu. Nečekejte nic a dostanete všechno aneb naprosto pohodové a otevřené povídání o všem, co o ní nevíte.

15.1.2017 v 18:00 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Martina Mičková

Ostravský festival pro děti

Na podzim mě vždy pronásledují příjemné povinnosti spjaté s nákupem vánočních dárků.................

18.9.2017 v 18:17 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 150 |

Petr Lachnit

Pozvánka na Pohádkový les v Zahradě Kinských v sobotu 23. září

Chcete, aby se vaše děti krásně bály? Aby pomohly strašné čarodějnici usmažit pavoukové palačinky a princovi zase zasytit strašlivého draka? Tak s námi vstupte alespoň na jeden den do pohádky a přivítejte s námi podzim zvesela.

18.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 76 |

Hermína Muchová

Víkend bude patřit Mišíkovi a dobrému pivu

Dobré pivo a pestrý výběr hudby, to je jistě pro mnohé příjemná kombinace pro strávení volného odpoledne. Přijďte v pátek a v sobotu do Nymburka a nechte se unést proudy zlatavého moku za doprovodu dobré muziky.

14.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 256 | Diskuse

Hermína Muchová

Vinobraní - na Kačinu přivezou tuny umělého sněhu, tradiční vinobraní cílí nově na rodiny

Den plný vína, hudby, zábavy pro celou rodinu a k tomu vyhlídka pěkného počasí čeká na návštěvníky zítřejšího Vinobraní na Kačině. Užijte si pěknou sobotu, vezměte celou rodinu a přijměte pozvání na zámek Kačina u Kutné Hory.

8.9.2017 v 8:34 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jan Ziegler

V sobotu za super zábavou do Trocnova i za Bošileckým pokladem

Dvě zajímavé akce připravilo na sobotu pro návštěvníky Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Čtvrtý ročník Trocnovských slavností a Den Evropského dědictví.

7.9.2017 v 15:33 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 157 | Diskuse
Počet článků 62 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 635

občan ČR, zaměstnanec Českého Rozhlasu, volný novinář při SN ČR, redaktor Divadelních Novin, Media Relationship manager v 4UM z.s, spolupořadatelfestivalu Strakonice nejen sobě, textař a zpěvák kapely Z ničeho nicNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.